Jak wybrać "dobrego" nauczyciela duchowego.

Data:

Nauczyciele, guru, wykładowcy, ich filozofie i książ­ki - wszystko to ważne jest we wstępnych etapach naszego samodoskonalenia i przebudzenia. Inspirują nas do odkrywania, kim jesteśmy. Istnieje wielu praw­dziwych i wspaniałych nauczycieli, którzy torują nam drogę do zrozumienia prostoty i mocy, jakie kryją się w osiąganiu wyższej świadomości. Jednak istnieją i tacy nauczyciele, którzy przekonani są o swoim oświeceniu i o tym, że bez nich byśmy zginęli.

Wpraw­dzie uczymy się zawsze czegoś wartościowego od każ­dej osoby, którą spotykamy, ale stykając się z takimi nauczycielami, możemy wpaść w pułapkę uzależnie­nia i pozbawić się własnej mocy.

Poniższe pytania pomogą nam stwierdzić, czy dany nauczyciel lub jego nauki przyniosą nam korzyść. Zapytaj, czy dzięki nim:

  • Będziesz bardziej kochać innych i siebie?
  • Będziesz bardziej szczęśliwy?
  • Będziesz bardziej wolny i pełen mocy?

    Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiesz „nie", po­szukaj inspiracji gdzie indziej.

    Zapytaj następnie, czy źródło twojej inspiracji ma taki sam wpływ na osoby, z którymi dzielisz życie. Jeżeli nie, powinieneś przyjrzeć się związkom z tymi osobami i odkryć sfery wzajemnej kontroli i manipu­lacji. Być może negatywna odpowiedź jest wskazówką, że źródło inspiracji nie jest właściwe.

    Słyszałeś z pewnością powiedzenie: „Nauczyciel po­jawia się, kiedy uczeń jest gotowy". Jeżeli sam szukasz nauczyciela, za którym mógłbyś podążać, prawdopo­dobnie nie jesteś jeszcze gotów na jego pojawienie się. Większość ludzi ciągle poszukuje nauczycieli, guru, zbawiciela czy duchowej ścieżki na zewnątrz siebie. Poszukiwania na zewnątrz w tym nowym wieku do­świadczeń wewnętrznych oznaczają życie przeszło­ścią. Okres, w którym żyjemy, to czas inicjacji we­wnętrznej, a nie pochodzącej z zewnętrznego źródła.

    Jeżeli należysz do grupy zajmującej się rozwojem duchowym lub myślisz o tym, by się do niej przyłą­czyć, Michael Freedman proponuje ci rozważenie następujących pytań, zanim na dobre zaangażujesz się w jej działal­ność:

    1.Czy grupa cię inspiruje bez żądania od ciebie mi­łości lub służby dla niej?

    2. Czy akceptuje inne duchowe szkoły?

    3. Czy można przyjść i odejść, kiedy się chce? Czy trzeba poświęcać się dla „sprawy"? Czy odejście traktowane jest jak zdrada?

    4. Czy nauki prowadzą do odzyskania wewnętrznej mocy i odkrycia wewnętrznego nauczyciela?

    5. Czy w zajęciach można uczestniczyć za darmo lub za niewygórowaną opłatą?

    6. Czy osoby prowadzące grupę praktykują to, czego uczą?

    Pytano mnie wiele razy, jak można rozpoznać fałszy­wego nauczyciela. Nie ma takich nauczycieli; są tylko nauczyciele bardziej lub mniej świadomi. Skuteczność nauczyciela zależy od jego poziomu świadomości. Na ogół przyciąga on osoby, którym - w danym momencie - najlepiej może służyć. Nauczyciele są ciągle potrzeb­ni, ale nadejdzie taki dzień, kiedy odkryjemy swojego największego nauczyciela w nas samych.

  • Colin P. Sisson "Podróż w głąb siebie".

 

Komentarze

Zostaw komentarz