Nie-umysł.

Data:

Stan nie-umysłu jest stanem boskości. Bóg nie jest jakąś myślą, ale doświadczeniem pozostawania w stanie bez myśli. Nie jest czymś znajdującym się w umyśle; jest eksplozją następującą wtedy, gdy w umyśle nie ma żadnej zawartości. Nie jest przedmiotem, który można zobaczyć; jest samą zdolnością widzenia. Nie jest tym, co jest widziane, ale tym, kto widzi. Nie przypomina chmur. Jest pustym niebem.

Gdy świadomość nie wychodzi do żadnego przedmiotu, gdy nie ma nic, co można byłoby wiedzieć, nic, o czym można byłoby myśleć, sama pustka wszędzie wokoło - wtedy człowiek zapada się w siebie. Nie ma dokąd iść - odprężasz się w swoim źródle, a to źródło jest Bogiem.

Nie-umysł jest drogą do Boga.

Twoje wewnętrzne istnienie to nic innego, jak takie wewnętrzne niebo. Jest ono puste, ale wszystko w sobie zawiera, całą egzystencję, Słońce, Księżyc, gwiazdy, Ziemię i planety. To puste niebo daje przestrzeń wszystkiemu, co istnieje, jest dla wszystkiego tłem. Wszystko przychodzi i odchodzi, a niebo pozostaje takie samo.

Tak samo i ty masz wewnętrzne niebo, ono też jest puste. Chmury przychodzą i odchodzą, planety i gwiazdy rodzą się i znikają, a wewnętrzne niebo pozostaje takie samo, nietknięte, bez skazy. Nazywamy to wewnętrzne niebo sakshin, świadek. To ono jest celem medytacji.

Wejdź do wnętrza, ciesz się tym wewnętrznym niebem. Pamiętaj, że cokolwiek zobaczysz, ty tym nie jesteś. Zobaczysz myśli, więc nie jesteś myślami; zobaczysz swoje sny, pragnienia, wspomnienia, obrazy z wyobraźni, projekcje - w więc ty nimi nie jesteś. Odrzucaj wszystko, co zobaczysz. Nadejdzie wielka chwila, najważniejsza w życiu, gdy nic już nie pozostanie do odrzucenia. Znikło wszystko widzialne, pozostał tylko patrzący. Ten patrzący jest pustym niebem.

Dostąpienie tego poznania to bycie bez lęków bycie pełnym miłości. Dostąpienie tego poznania to stanie się bogiem, nieśmiertelnym.

Skalanie nieba nie jest możliwe, ani odciśnięcie na nim śladów, zostawienie znaków. Narysujesz linie na wodzie, ale znikną one nim jeszcze powstaną do końca; linie ryte w kamieniu trwają tysiące lat. Na niebie nie można narysować linii, nie ma więc kwestii ich znikania. Zrozum tę różnicę. Linii na niebie nie można narysować, mogę przesunąć palcem po niebie, palec się poruszy, ale linia nie zostanie narysowana, więc nie ma w ogóle mowy o jej znikaniu.

Gdy wykraczasz poza umysł, gdy świadomość wykracza poza umysł, doświadczasz tego, że na duszy nie można narysować żadnej linii - tak jak jest to z niebem. Dusza jest wiecznie czysta, wiecznie oświecona, nie może zostać skalana.

 

Komentarze

Zostaw komentarz